Kawalerka, szczególnie w dużych, akademickich miastach, to obiekt pożądania wielu osób. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na relatywnie niskie koszty najmu, co w przypadku studenckiego budżetu ma ogromne znaczenie. Co więcej, z kawalerek chętnie korzystają także firmy, wynajmując je dla swoich pracowników. Zalet związanych z niewielkim mieszkaniem jest jednak znacznie więcej.

Niskie koszty

Niskie koszty to pierwszy kawalerkowy atut. Chodzi nie tylko o cenę wynajmu, czyli tak zwane odstępne, jakie płacimy właścicielowi, ale także o czynsz i ogrzewanie. W przypadku mieszkania o powierzchni 30 metrów kwadratowych miesięczne obciążenia są znacznie niższe, niż gdy decydujemy się na wynajęcie apartamentu o dużej powierzchni. Kolejną kwestią wartą podkreślenia jest zminimalizowanie kosztów związanych z zakupem wyposażenia, jeśli to po stronie najemcy leży aranżacja mieszkania. Kilka szaf, niewielka zabudowa kuchenna, łóżko, kanapa i stolik, które możecie kupić z pomocą szybkiej pożyczki, w zupełności wystarczą, by wygodnie mieszkać.

Zaletą jest także łatwość utrzymania kawalerki w czystości. Nie musicie poświęcać na cotygodniowe porządki kilku godzin. Wystarczy kilkadziesiąt minut, by przywrócić w mieszkaniu ład. Ma to szczególne znaczenie dla osób zapracowanych, dla których obowiązki domowe nie są przyjemnością, ale koniecznością, jaką z niechęcią muszą wypełnić.

Własna kawalerka na wynajem

Spójrzmy na kwestię atutów kawalerki także z perspektywy właściciela mieszkania. Inwestując w niewielki lokal, który od początku ma być źródłem pasywnego dochodu, mamy pewność, że szybko znajdzie się osoba chętna do wynajęcia, a co za tym idzie, zyskamy dodatkowe pieniądze. To bardzo popularny sposób lokowania oszczędności, z jakim spotkacie się przede wszystkim w dużych miastach.

Nie zawsze jednak będą amatorzy chętni skorzystać z uroków mieszkania w kawalerce. Problem z najemcami mogą mieć ci z was, którzy kupią mieszkanie w nieatrakcyjnej dzielnicy, oddalonej na przykład od ośrodków akademickich czy centrum miasta. Kłopotem jest także ograniczona komunikacja miejska lub jej brak, utrudniający poruszanie się bez własnego samochodu. Dobrze jest więc, przed zakupem mieszkania, w czym pomoże szybka pożyczka, zweryfikować lokalizację bloku, aby uniknąć późniejszych perturbacji ze znalezieniem najemców.