Myśląc o dywanach najczęściej mamy przed oczami wielkie, ciężkie, grubo tkane, o różnokolorowych wzorach. Na rynku są dostępne jednak także inne rodzaje dywanów – równie ładne, a przede wszystkim niezwykle funkcjonalne. Mowa tu o chodnikach dywanowych, praktycznych elementach wyposażenia wnętrza, które sprawdzą się w każdym domu.

Chodniki dywanowe – czy warto je mieć?

Chodniki dywanowe spełniają szereg praktycznych funkcji, z pewnością więc warto wykorzystać je w mieszkalnym wnętrzu. Przede wszystkim pozwalają stąpać po miękkim podłożu, niwelując nieprzyjemne wrażenie zimnej posadzki i zwiększając komfort domowników. Zabezpieczają przed poślizgnięciem się, a gdy już dojdzie do potknięcia – amortyzują upadek. Inną niezaprzeczalną zaletą chodników dywanowych jest ochrona podłogi przed zniszczeniami oraz jej wygłuszanie – szczególnie istotne, gdy mieszkamy w bloku o wielu piętrach.


W przeciwieństwie do klasycznych dywanów, które z reguły maja określone wymiary, chodniki produkowane są w wielu szerokościach, a ich długość klient może określić samodzielnie. Dają więc możliwość idealnego dopasowania do konkretnej przestrzeni. Dzięki temu ten typ dywanu świetnie sprawdzi się w nietypowych miejscach, takich jak przedpokoje, korytarze czy schody, w których trudno dopasować inne pokrycia na podłogę.

Chodniki dywanowe - funkcjonalne i stylowe rozwiązanie dla każdego wnętrzaJaki wzór i kolor wybrać?

Chodniki dywanowe umieszczone w widocznych miejscach, na przykład w przedpokojach odwiedzanych przez gości, bez wątpienia tworzą wizerunek całego pomieszczenia. Dlatego należy wybrać je rozsądnie, uwzględniając typ pomieszczenia i styl w jakim jest utrzymany. Do klasycznych, tradycyjnych wnętrz najlepiej wybrać chodniki w bezpiecznych, bazowych barwach: szarościach, granatach, brązach. Doskonale sprawdzi się również uniwersalna czerń. Ten kolor należy jednak dobierać rozsądnie, ponieważ optycznie zmniejszy przestrzeń. Białe chodniki trzeba częściej prać i trudniej utrzymać je w czystości, ale za to optycznie powiększą wnętrze i dadzą efekt świeżości oraz przestronności. Wszelkie inne kolory są jak najbardziej dopuszczalne, pod warunkiem, że tworzą spójną całość z pozostałymi tekstyliami i meblami. Jeśli chodnik ma dużą powierzchnię, może być akcentem kolorystycznym, który determinuje wygląd całego wnętrza.


W kwestii wzorów konieczny jest umiar. W wąskich i ciasnych miejscach skomplikowane, geometryczne ornamenty dadzą wrażenie chaosu, ale już na otwartych przestrzeniach, na przykład na schodach, mogą być podstawą do ciekawej aranżacji. Ciekawym rozwiązaniem są chodniki dywanowe o wzorach imitujących drewno lub kamienie. Z kolei popularne wzory w kratę lub szerokie pasy to klasyka, która sprawdzi się zawsze i wszędzie.