Można zaobserwować go już w dniu narodzin, a rozwija się u niemowlaka w ciągu kilku miesięcy życia. Czynnikami warunkującymi powstawanie syndromu płaskiej głowy są czynniki mechaniczne oddziałujące w łonie matki, a także w przypadku porodów z wykorzystaniem kleszczy oraz próżnociągu. Pierwsze trzy miesiące życia są decydujące, ponieważ wtedy to kości czaszki są najbardziej podatne na deformacje, szczególnie w momentach, kiedy dziecko przebywa w pozycji leżącej.

Różnorodne postacie

poduszka ortopedyczna dla niemowlakaRozpoznaje się 3 formy syndromu płaskiej głowy, a mianowicie: plagiocefalia, brachycefalia oraz scalocefalia. Pierwsza postać występuje najczęściej, jest to diagonalna asymetria główki dziecka, która powoduje asymetrię twarzy oraz spłaszczenie jednostronne. Kolejna postać zwana inaczej krótkogłowiem występuje w przypadku dzieci z zespołem Downa. Z kolei scalocefalia znana także jako dolichocefalia, w odróżnieniu od wcześniej wymienionych postaci jest wadą wrodzoną. Najczęściej występuje u wcześniaków w wyniku zaklinowania główki dziecka w trakcie ciąży.

Jak przeciwdziałać?

Leczenie deformacji powinno rozpocząć się od 1 dnia życia. W tym czasie kości są elastyczne, łatwiej poddają się kształtowaniu. Brak reakcji na zniekształcenia spowoduje ich pogłębienie wraz z wolniejszym rozwojem neuromotorycznym. Najlepszym rozwiązaniem jest poduszka ortopedyczna dla niemowlaka. Zabezpieczy ona główkę dziecka oraz zredukuje poziom asymetrii sklepienia czaszki. Można ją znaleźć tutaj https://omedika.pl/poduszki-ortopedyczne-dla-dzieci-i-niemowlat-c121.html.

Poduszka tradycyjna, a ortopedyczna

Zwykła poduszka nie ochroni przed pogłębianiem się syndromu płaskiej głowy, a stosowanie jej w przypadku dziecka leżącego na brzuchu może przyczynić się do powstania nagłej śmierci łóżeczkowej. Natomiast poduszka ortopedyczna dla niemowlaka redukuje siłę nacisku działającą na główkę dziecka oraz redukuje powstawanie zniekształceń. Można ją stosować podczas każdej aktywności dziecka: w trakcie spacerów, kiedy dziecko leży w łóżeczku, na macie edukacyjnej podczas zabawy, czy też w trakcie snu. Poduszka ortopedyczna dopasowuje się do każdego kształtu główki, dlatego też nie trzeba poprawiać pozycji dziecka podczas snu.

Bezpieczeństwo i potwierdzona jakość

Poduszki ortopedyczne są wykonane z materiałów antyalergicznych, odpornych na roztocza i grzyby. Dodatkowo taka poduszka przepuszcza powietrze, dzięki czemu niemowlę nie będzie się przegrzewało podczas snu. Oprócz wykonania profesjonalna poduszka odznacza się także wieloma atestami, certyfikatami, które gwarantują bezpieczne użytkowanie oraz użyteczność w walce z syndromem płaskiej głowy.