Wiadomość o tym, że zostaniesz ojcem może cię mocno zaskoczyć i sparaliżować. Być może od razu się ucieszysz i dostaniesz przysłowiowych skrzydeł. Bez względu na to jakie emocje Tobą zawładną, na pewnym etapie pojawi się strach i obawa. Teraz oto staniesz się głową rodziny. Pytania: "Jak sobie poradzę jako ojciec", "Jak sobie poradzę jako mąż i facet" są normalne. Narodziny dziecka nie tylko przewracają świat do góry nogami, ale są także trudnym egzaminem dla każdego związku.To czy sobie poradzisz zależy przede wszystkim od Ciebie i Twojego zaangażowania.

Jesteśmy w ciąży!

Są dwa typy mężczyzn. Jedni na wiadomość o tym, że zostaną ojcem reagują niezwykle entuzjastycznie, do tego stopnia że niejako sami odczuwają „błogosławiony stan”. Są też tacy, do których ta wiadomość dociera dopiero wtedy, kiedy po raz pierwszy biorą dziecko na ręce. Panowie, którzy mówią "jesteśmy w ciąży" mają sprawę nieco ułatwioną. Radość z oczekiwania na potomka sprawia, że niejako automatycznie zaczynają przygotowania do przyszłego tacierzyństwa, zgłębiając temat na wszystkie możliwe strony. Nie jesteś tym typem? Dla Ciebie dziecko rosnące w brzuchu Twojej partnerki to pewnego rodzaju abstrakcja? Kompletnie nie rozumiesz tego, jak Twoja żona moża godzinami patrzeć na swój brzuch podziwiając akrobacje dziecka wewnątrz? Do szaleństwa doprowadzają Cię niekończące się rozmowy na temat wyboru wzoru na pościel dla dziecka? Masz dość codziennych awantur (tak, kobieta w ciąży i hormony to trudny przeciwnik) o to, że "ty się w ogóle nie cieszysz na to dziecko"? Nie martw się. Nie jesteś w tym odosobniony. Jak zatem przejść przez ten czas? Przede wszystkim musisz zachować spokój. I zrozumieć jedną prostą rzecz: kobieta zgoła odmiennie przeżywa ciążę. Dziecko rozwija się w jej wnętrzu, tworząc przez 40 tygodni integralną całość. Nie do końca rozumie, dlaczego przyszły ojciec nie podziela jej poziomu ekscytacji. Dlatego musisz z nią rozmawiać i szczerze mówić o tym co czujesz. To, że nie współodczuwasz ciąży, nie znaczy wcale, że się nie cieszysz z tego, że będziesz ojcem. Co zatem możesz zrobić? Zadbaj o swoją partnerkę. Staraj się spędzać z nią jak najwięcej czasu. Spełniaj jej dziwne zachcianki i przede wszystkim traktuj ją jak Kobietę. Ona bardzo potrzeuje słów otuchy. Jej ciało z każdym dniem się zmienia. To dla niej także trudna sytuacja. Bądź dla niej wsparciem.

Jak przygotować się do roli ojca?

Czy do roli ojca można się przygotować? Teoretycznie tak, w praktyce niestety wygląda to trochę inaczej. Warto zapisać się do szkoły rodzenia. Staraj się uczęszczać regularnie na zajęcia. Co dają takie zajęcia? Przede wszystkim pomogą Ci nauczyć się podstawowej obsługi niemowlęcia - zmiany pieluch, kąpania i ubierania. Wielu ojców wzbrania się przed tymi czynnościami, obawiając się, że mogą Maleństwu zrobić krzywdę. Nie martw się. Z czasem nabierzesz wprawy. Najważniejsza jest praktyka. Sprawa nieco inaczej przedstawia się w przypadku emocjonalnego podejścia do tematu. Myśl, że niebawem przywieziesz do domu małego człowieka bywa paraliżująca. Masz święte prawo się bać. Strach przed nieznamym jest czymś całkowicie normalnym. Wasze życie się diametralnie zmieni. Prawdopodobnie na jakiś czas będziesz zmuszony odłożyć hobby i spotkania z kolegami na bok. Daj sobie czas na adaptację nowych warunków. Chroniczne zmęczenie i brak snu staną się integralną częścią Twojego życia. Rodzicielstwo to bardzo trudne, a zarazem niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie. Ten moment, kiedy po raz pierwszy w życiu bierzesz swoje dziecko na ręce zapamiętasz na zawsze. Wtedy do Ciebie dotrze, że jesteś ojcem. Działaj instynktownie, dla swojego dziecka i przez bardzo długi czas będziesz Super Bohaterem!