Jaki cel przyświecający rodzicom podczas wychowywania dzieci można uznać za najważniejszy? Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że wcale nie jest to dążenie do tego, aby maluch mógł pochwalić się dobrymi wynikami w szkole lub znał więcej języków niż jego koledzy. Tak edukacja, jak i umiejętność radzenia sobie w otaczającym świecie to ważne aspekty wychowania. Za najważniejszy uznaje się dziś jednak dążenie do tego, aby dziecko było szczęśliwe.

Jak wychować szczęśliwe dziecko?

jak wychować szczęśliwe dziecko

To pytanie wydaje się trudne i łatwe jednocześnie. Przecież każdy rodzic zdaje się instynktownie wiedzieć, co zrobić, aby jego pociecha była jak najszczęśliwsza, warto jednak zastanowić się, czy aby na pewno wiemy jak to uczynić.W końcu każde dziecko jest inne i każde potrzebuje własnej ścieżki rozwój, a my jako rodzice powinniśmy stać obok i wspierać dziecko. Poniżej znajdują się ogólne 3 zasady pozwalające wychować szczęśliwe dziecko, warto się z nimi zapoznać, zachęcamy jednocześnie do zgłębienia tematu na własną rękę. Na rynku znajdziemy duży wybór literatury, pozwalający dowiedzieć się więcej.

Po pierwsze – pozwól dziecku rozwijać się we własnym tempie

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak wychować szczęśliwe dziecko, musimy pamiętać o tym, jak szkodliwe może być nieustanne porównywanie go z rówieśnikami. Nie należy tego robić nawet, jeśli wydaje się nam, że nie chcemy w ten sposób wywierać wpływu na malucha, a jedynie zaspokoić własną ciekawość. Oczywiście, nie należy ignorować widocznych odstępstw od normy, wątpliwości warto jednak rozwiewać podczas regularnych wizyt u lekarza, a nie na forach dla rodziców. Dziecko, na które nie wywiera się presji, rozwija się lepiej, zyskuje też pewność siebie wiedząc, że nie musi nieustannie oglądać się na innych.

Po drugie – daj mu szansę na popełnianie błędów

jak wychować szczęśliwe dziecko

I ta zasada powinna być przestrzegana w granicach rozsądku, popełnianie błędów nie jest bowiem tym samym co narażanie malucha na utratę zdrowia. Szczęśliwe dzieci chcą jednak same poznawać świat, a rola rodzica powinna ograniczać się do tej, jaką ma do spełnienia życzliwy obserwator. Wielu rodziców zastanawiających się nad tym, jak wychować szczęśliwe dziecko, zastawia pułapkę na samych siebie. Dążąc do tego, aby syn lub córka przeszli przez życie bezboleśnie tak naprawdę próbują przeżyć je za nich. Do pewnego momentu można odnieść wrażenie, że takie podejście jest słuszne i że pozwala na realizację najważniejszego z celów. Wcześniej lub później kończy się jednak tym, że młody człowiek się buntuje. Co gorsza, często nie ma już w sobie wówczas odwagi pozwalającej mu na podejmowanie decyzji samodzielnie.

Po trzecie – wspieraj dziecko w rozwijaniu pasji

Dzieci mają dziesiątki zainteresowań, często zaskakujących dla rodziców i nakazujących tym ostatnim zadanie sobie pytania o to, jaki jest w ogóle ich sens. Nie wszystkie pasje maluchów są też zgodne z przyszłą ścieżką kariery, jaką wymarzyli sobie rodzice. Najbardziej logicznym posunięciem wydaje się więc wspieranie pasji pożytecznych i hamowanie tych, które nie przyniosą maluchowi wymiernych korzyści. Jeśli jednak nie wiemy, jak wychować szczęśliwe dziecko jednego możemy być pewni – takie podejście nie jest najlepszą drogą prowadzącą do tego celu. Wszystko, czym interesuje się maluch jest ważne i wszystko zasługuje na naszą uwagę. Co więcej, w pierwszych latach życia dziecka to rodzice są dla niego jedynymi autorytetami. Maluch dzieli się z nimi swoimi radościami i z pewnością jego pewność siebie i otwartość nie zyskają na tym, że niektóre z nich będą uznawane za mało istotne i nieprzydatne.