Laptop to bardzo mobilny sprzęt, dlatego narażony jest bardziej na różnego rodzaju uszkodzenia. Może zdarzyć się więc, że dziecko przypadkiem lub z niewiedzy uszkodzi jego klawiaturę. Wymiana klawiatury do laptopa nie jest jednak na szczęście bardzo skomplikowanym procesem, a dodatkowo nie obciąży zbytnio portfela. Poniższy artykuł traktuje o sposobie doboru i wymiany klawiatury, kiedy zostanie uszkodzona na przykład przez bawiące się dziecko. Zdobyte informacje z pewnością ułatwią dokonanie naprawy i wyboru odpowiedniego modelu.

Jak wybrać odpowiedni model klawiatury do laptopa?

Klawiatury do laptopów występują w wielu modelach, dlatego pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby w odpowiedni sposób dobrać klawiaturę, jest sprawdzenie, jaki dokładnie model klawiatury jest kompatybilny z komputerem. Należy więc wyszukać w laptopie informacji o sprzęcie i odczytać dane specyfikacji klawiatury. W późniejszym etapie wystarczy wyszukać odpowiedniego modelu klawiatury do laptopa w sklepie stacjonarnym bądź internetowym, na przykład w https://parts-store.pl/pol_m_Czesci-do-laptopow_Klawiatury-do-laptopa-287.html. Warto pamiętać, że zdarzają się modele klawiatur do laptopa, które posiadają różne wersje klawiszy, dlatego należy sprawdzić, czy układ przycisków jest taki sam. Ważne jest również to, aby zaczepy do klawiatury laptopa znajdowały się w tych samych miejscach, ponieważ umożliwi to łatwe zdemontowanie starej klawiatury i zainstalowanie nowej. Ostatnim etapem będzie sprawdzenie taśmy połączeniowej, która łączy klawiaturę laptopa z płytą główną. Posiadać musi identyczne wymiary, ponieważ w przeciwnym razie zamontowanie klawiatury okaże się niemożliwe. Jeśli wszystkie wspomniane elementy, a więc układ klawiszy, zaczepy oraz taśma połączeniowa są takie same, można dokonać zakupu z gwarancją bezpieczeństwa.

Wymiana klawiatury w laptopieJak dokonać wymiany klawiatury? 

Dokonując wymiany klawiatury, należy postępować bardzo rozważnie. Po pierwsze trzeba odłączyć zasilanie. Drugim krokiem będzie odwrócenie laptopa i odkręcenie śrubek na spodzie, również tych, które znajdują się pod baterią. Następną rzeczą, którą należy wykonać to odwrócenie laptopa i podważanie śrubek, które mocują listwę mocowania klawiatury. Po odkręcaniu wszystkich śrubek należy unieść klawiaturę za pomocą płaskiego śrubokrętu. Powinno się teraz otworzyć blokadę gniazda i odpiąć taśmę sygnałową, która połączona jest z płytą główną laptopa. Dla pewności dobrego montażu trzeba jeszcze raz sprawdzić, czy wszystkie elementy pasują do siebie. Ostatnim etapem jest zamontowanie klawiatury oraz umieszczenie taśmy sygnałowej w gnieździe i zamknięcie blokady. Wszystkie śrubki należy starannie dokręcić. Łatwo zauważyć więc, że dobór i wymiana klawiatury do laptopa to stosunkowo prosta czynność, a kierując się wymienionymi wskazówkami, można być pewnym końcowego sukcesu.