Dzieciństwo to czas w życiu każdego człowieka, który składa się głównie z zabawy i poznawania świata. Dzieci bardzo szybko dorastają więc warto poświęcić im ten czas i jak najlepiej go wykorzystać. Oprócz wspólnych chwil rodzice mają także wiele rozterek i chwil zwątpienia. Jednym z najczęstszych pytań i wątpliwości są zabawki. Jakie wybrać? Jakie będą najlepsze dla naszych dzieci? Które są edukacyjne, które bezpieczne, a które całkowicie zbędne? Te wątpliwości mają chyba wszyscy rodzice, którzy stanęli kiedyś przed wyborem kupna zabawki.

Zabawki z jakich tworzyw wybrać?

Na rynku jest cała masa przeróżnych rzeczy. Jeśli zależy nam na trwałości i jakości warto wybrać zabawki drewniane. Te są dużo bardziej wytrzymałe i doskonale sprawdzą się w rękach dzieci. Elementy plastikowe szybko się psują i odkształcają natomiast drewno posłuży na pewno na dużo dłużej. Zabawki typowo niemowlęce to zwykle małe grzechotki, gryzaki i inne i tutaj również jest opcja wyboru tworzywa.

Ciekawe zabawki dla dzieci 0-2 lata

Ta kategoria wiekowa jest bardzo popularna w szukaniu zabawek. Maluszki potrzebują niewiele, zwykle kilka grzechotek, książeczki sensoryczne, książki z obrazkami czy maty edukacyjne. Gdy są coraz większe (tak w okolicach roku) najlepiej sprawdzi się tutaj pchacz, jeździk, sortownik klocków, basen z kulkami lub mała zjeżdżalnia. Później w okolicy 2 roku życia można celować w drewniane układanki, puzzle, klocki, karty edukacyjne, kulodrom, tablicę sensoryczną (z zamkami, labiryntami i innymi gadżetami) czy piasek kinetyczny, absolutny hit ostatnich lat. Oprócz tego wszelkie plasto-ciastoliny czy różne masy i foremki, stolik edukacyjny, grające misie i wszelkie zabawki do kąpieli.

Hity zabawkowe dla dzieci powyżej 2 lat

Dzieci trochę starsze nie będą już interesowały się wszelkimi grającymi i jeżdżącymi zabawkami. Dla nich najlepszym wyborem będzie rowerek biegowy i hulajnoga, wózek dla lalek, gry planszowe (można znaleźć świetne gry dla dzieci powyżej 2 lat, są one dostosowane do wieku), kuchnia zabawkowa z wyposażeniem, kuferki z jedzeniem, aby można było przygotować piknik, instrumenty, lalki i postaci z ulubionych bajek, auta sterowane, garaż z samochodami, domek dla lalek, koraliki do nawlekania lub prasowanki, tablica kredowa, wszelkie zabawki konstrukcyjne, zestaw lekarza, rybki do łowienia i kolorowanki.

Wybór zabawki dla 6 latka

Dzieci mające 5-6 lat mają już bardziej wyraźne zainteresowania, dlatego kupując zabawkę powinniśmy zwrócić uwagę na to co lubi. Wszelkie roboty, kolejki, pojazdy sterowane, które są bardziej skomplikowane będą hitem dla 6 latków. Klocki lego, tory do kulek i zabawki bardziej złożone będą się idealnie nadawały dla prawie szkolnych dzieci. Smartchwatch będzie z pewnością hitem i bardzo pożądanym prezentem. Warto zwrócić uwagę na zabawki kupowane dzieciom. Warto kupić coś co przetrwa wiele czasu i zainteresuje dziecko. Zabawki rozwijają, ale także pozwalają na chwile beztroski i zabawy i powinniśmy o tym pamiętać.