Pierwsza ciąża to dla każdej kobiety wyjątkowy czas. Już wkrótce zostanie mamą, musi więc dobrze przygotować się do nowej roli. Wiele kobiet nie ma pojęcia, jak bardzo zmienia się życie po narodzinach dziecka! Jak możesz przygotować się do tego wielkiego wydarzenia? Oto kilka przydatnych porad:

Dużo odpoczywaj

Ciąża to dla kobiety najlepsza wymówka aby odpoczywać, ile tylko ma ochotę! Warto wykorzystać ten stan i jak najczęściej po prostu się polenić. Po narodzinach dziecka, okazji do odpoczynku będzie zdecydowanie mniej! Poza tym, kiedy matka jest wypoczęta i zrelaksowana, dziecko także jest spokojniejsze. Pamiętaj, że ciąża to okres, kiedy kobieta powinna unikać intensywnego wysiłku fizycznego! 

Poświęć czas na lekturę o macierzyństwie

W księgarniach aż roi się od poradników na temat opieki nad dziećmi w pierwszych latach życia. Można dowiedzieć się z nich mnóstwa przydatnych informacji o tym, jak przygotować się do roli mamy, jak pielęgnować noworodka i co zrobić, aby zapewnić mu najlepsze warunki do zdrowego rozwoju. Oczywiście, żaden poradnik nie jest w stanie nauczyć kobiety, co znaczy być mamą. Mimo to, warto zapoznać się z nimi, aby zdobyć chociażby podstawową wiedzę na temat macierzyństwa. 

Przygotuj wyprawkę dla malucha 

Zakupów nie warto odkładać na później. Kiedy dziecko pojawi się już na świecie, może zabraknąć czasu na chodzenie po sklepach! Dlatego najlepiej przygotować kompletną wyprawkę co najmniej miesiąc przed planowanym porodem.

Aby nie zapomnieć o ważnych przedmiotach oraz akcesoriach niezbędnych dla maleństwa, najlepiej wyruszyć na zakupy z listą. Co z pewnością przyda się w pierwszym miesiącu życia noworodka? 

  • Zapas pieluch
  • Chusteczki nawilżane
  • Kilka kompletów ubranek- body niemowlęce, pajacyki, śpioszki, rozpinane bluzki itp. 
  • Delikatne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji niemowląt
  • Przewijak
  • Wanienka do kąpieli 
  • Ręcznik niemowlęcy 
  • Łóżeczko, materacyk i kilka kompletów pościeli 

Spakuj torbę do szpitala 

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdzie TA chwila. Poród może się odbyć nawet dwa tygodnie przed terminem i jest to zupełnie normalne! Dlatego ciężarna powinna spakować wszystkie niezbędne rzeczy na długo przed planowanym porodem. Torbę do szpitala warto przygotować już w 7-8 miesiącu ciąży. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego stresu i pośpiechu w przypadku, kiedy poród rozpocznie się przed planowanym terminem! 

Do szpitala należy spakować rzeczy osobiste, takie jak klapki, koszulę nocną oraz kosmetyki, a także rzeczy, które przydadzą się dla dziecka po narodzinach - ubranka, pieluchy, chusteczki nawilżane.