Każdy rodzic pragnie żeby jego pociecha rozwijała się jak najlepiej. Dlatego tak chętnie zapisujemy nasze dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Czy warto inwestować w zajęcia pozalekcyjne?  W tym tekście postaramy się znaleźć odpowiedź na to ważne pytanie. 

Skrzypce, balet i chiński

Rodzice coraz częściej zapisują swoje dzieci na całą masę różnych zajęć pozalekcyjnych. Może to być nauka języków obcych, gry na instrumencie, rozwijanie pasji artystycznych i sportowych. Oferta jest naprawdę przeogromna i każdy znajdzie coś dla siebie...

Z drugiej strony dzieci są nadmiernie obciążone. Muszą uczyć się w szkole, a zaraz potem pędzą na kolejne zajęcia dodatkowe. Często mają szczelnie zapełniony grafik na cały tydzień, tak jakby rodzice w ten sposób chcieli zrealizować swoje niespełnione ambicje i pragnienia. A zatem może nie warto posyłać dzieci na zajęcia dodatkowe?

Złoty środek

Nie warto popadać w żadne skrajności. Rodzice powinni znaleźć równowagę pomiędzy nauką i zabawą.  Nie zabraniajmy naszemu dziecku uczęszczania na zajęcia dodatkowe, jednak niech nie stanową one esencji jego życia. Wybierajmy mądrze... 

Jak to zrobić? To nie jest oczywiście łatwa sprawa. Znalezienie idealnych zajęć dodatkowych często zajmuje sporo czasu. Po pierwsze zajęcia pozalekcyjne powinny być dopasowane do zainteresowań naszego dziecka. Nawet jeśli my kiedyś marzyliśmy o jedzie konnej, to nie znaczy że nasz potomek będzie podzielał to pragnienie. Może się zdarzyć, że będzie go interesowało coś zupełnie innego. Nie miejmy o to pretensji do dziecka. Warto też pamiętać, że zawsze możemy realizować swoje pasje. Dlatego zamiast zmuszać na siłę do czegoś sami zapiszmy się na wymarzony kurs...

Musimy tez uzbroić się w sporą dozę cierpliwości. Dzieciom bardzo często zmieniają się zainteresowania i pasje. W jednym miesiącu na fali może być piłka nożna, w drugim zaś szermierka. To całkowicie normalny proces. Każdy z nas musi spróbować wielu rzeczy aż wreszcie znajdzie coś dla siebie.

Dziecko musi mieć też czas na odpoczynek i na zwykłą zabawę z rówieśnikami. To niezwykle ważne ponieważ w ten sposób trenuje swoje umiejętności społeczne, zawiera pierwsze przyjaźnie. A takie znajomości mogą zaważyć na całym życiu.

Kilka słów podsumowania

Zajęcia pozalekcyjne mogą być dla dziecka świetną zabawą, która rozwija jego zainteresowania na różnych polach.  Lecz rodzice powinni pamiętać, że należy zachować balans miedzy pracą, beztroska zabawą. Dzięki temu nasze dziecko będzie naprawdę szczęśliwe i zadowolone z życia.